465263-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Restaurang- och serveringstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kioskverksamhet till häktet Karlskrona, häktet Kristanstad och anstalten Kristianstad
Referensnummer: 2019-4988
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att bedriva kioskverksamhet på häktet Karlskrona, häktet Kristanstad och anstalten Kristanstad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Ni inbjuds härmed att lämna anbud på upphandling med benämning Kioskverksamhet till häktet Karlskrona, häktet Kristanstad och anstalten Kristianstad.
Av Kriminalvårdslagstiftningen för häkte och anstalt följer bland annat att en klient ska ha möjlighet att köpa varor utifrån ett i förväg beslutat sortiment, genom kiosk eller i varuautomat. Syftet med denna upphandling är att teckna ett avtal med en leverantör av kioskverksamhet för dessa verksamheter.