465291-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Utrustning för kopiering och offsettryckning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende toner till skrivare och kopiatorer
Referensnummer: FM2021-10457
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten upphandlar ett ramavtal avseede toner för myndighetens skrivare och vissa kopieringsmaskiner.
Utöver Försvarsmakten kommer även Försvarets materielverk (FMV) vara avropsberättigade.
Mer parten av den uppskattade volymen kommer att avropa från Försvarsmakten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under den senaste två (2) års perioden har Försvarsmakten anskaffat toners för uppskattningsvis 40.000.000 SEK.
Omsättningen kan ses som ett riktvärde/vägledning för det kommande ramavtalet med Försvarsmakten lämnar inga garantier på omsättningen framgent.
Den uppskattade  takvolym för  ramavtalet  är 52.000.000:-
Notera att med total takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.