46532-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Om- och tillbyggnad av ny gymnasieskola i centrala Umeå, Vasaskolan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOm- och tillbyggnad av ny gymnasieskola i centrala Umeå, Vasaskolan
BeskrivningUmeå kommun upphandlar en utförandeentreprenad avseende om- och tillbyggnad av gymnasieskola i centrala Umeå i enlighet med förfrågningsunderlag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104827:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem