2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digital arbetsplats för Distriktsveterinärerna
Beskrivning: Distriktsveterinärerna bjuder in till att lämna anbud avseende digital arbetsplats för Distriktsveterinärerna. Distriktsveterinärerna vill köpa tjänst för leverans, hantering och utveckling av digital arbetsplats och hantering av tillhörande molntjänster samt en tjänst för strategisk utveckling och innovation. Syftet är att arbeta mot vår målbild för digital arbetsplats, se 4.1.2. Viktiga tjänster idag för Distriktsveterinärerna är Office 365 samt tillhörande applikationer. Leverantören ska hantera datorer och övrig hårdvara för digital arbetsplats på mottagningar och kontor från en, av Distriktsveterinärerna, utpekad leverantör. Utrustningen för digital arbetsplats på mottagningar/kontor köps in av Distriktsveterinärerna i samråd med leverantören av denna tjänst. Detta innebär att leverantören ska konfigurera datorer, hantera leverans och återtag samt hantera service, drift och support. Leverantören ska även hantera nätverk och skrivare på alla mottagningar inklusive service, drift och support. Nätverken består i regel av en brandvägg, switch och en eller flera accesspunkter alla dessa hanteras centralt. Leverantören ska upprätta en servicedeskfunktion som hanterar runt 300 ärenden i månaden. Den leverantör som vinner denna upphandling, ska genomföra ett införande/överflyttnings projekt från nuvarande leverantör till sin egen organisation på ett så smidigt sätt som möjligt.
Intern identifierare: 7.1.11-05330/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärderingskriterier