46540-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletterande livsmedel - Inköp av konsumentförpackningar
Referensnummer: KS21.182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och omfattning:
Upphandlingen avser kompletterande köp av livsmedel i konsumentförpackningar. Upphandlingen avser inte kolonial, frys- och kylvaror samt färskt kött, frukt och grönt och chark till skolor, förskolor och äldreomsorg.
Kommunen har separata grossistavtal för livsmedel. Dessa ska i första hand och möjligaste mån användas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15811100 Bröd, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och omfattning
De varugrupper inom livsmedelssortimentet som ej ingår i denna upphandling är tobak, snus, alkohol och medicin.
Kommunen förbinder sig inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen Leverantör är skyldig att leverera Kommunens verkliga behov.
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Köp i fysisk butikGråbo/Sjövik - Avtal avses tecknas med alla antagna LeverantörerFloda/Tollered - Avtal avses tecknas med alla antagna LeverantörerLerum tätort - Avtal avses tecknas med alla antagna Leverantörer
Anbudsområde 2: Köp i webbutik. Kontrakt kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
För anbudsområde 1, köp i fysisk butik efterfrågar Kommunen en så stor spridning av livsmedelsbutiker som möjligt inom Lerums kommuns gränser. Detta eftersom det finns behov av att flertalet köp ska kunna göras genom ett fysiskt besök i butik, gärna med gångavstånd från Kommunens verksamhet.
Vid behov kan butiker i fler eller samma geografiska områden tillkomma under avtalstiden, vilka i sådana fall kommer att upphandlas separat.
Kommunen strävar efter ett så tidseffektivt och enkelt beställningsförfarande som möjligt. Därför vill Kommunen ha olika inköpsföranden med såväl fysisk butik som webbutik. Kommunen ser att det finns tidigare beställningar av såväl akut karaktär som sådana som kan planeras med god marginal.
Men i de fall där det inte går att beställa via webben ska inköp i fysisk butik vara möjligt, på grund av exempelvis pedagogiska inköp, inköp av mer akut karaktär, olika presentkort och andra oförutsägbara typer av inköp.