465456-2016 - Frivillig förhandsinsynSverige-Lund: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Detta meddelande omfattas av: Direktiv 2004/17/EG(Försörjningssektorerna)
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och vidareutveckling av ekonomisystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser avtal för underhåll, support och vidareutveckling av ekonomisystem och till andra system förekommande integrationer till/från ekonomisystemet. Tjänsterna kan av tekniska och ensamrättsliga skäl endast tillhandahållas/utföras av en viss leverantör (LUF 4 kap. 2 §).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.