2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hantering av schaktmassor
Beskrivning: Uppdraget omfattar mottagande och hantering av schaktmassor och relaterat material som uppstår i entreprenader som utförs i Kristianstads kommun. Med schaktmassor avses primärt lera, jord och torv enligt Naturvårdsverkets gällande klassificeringslista "Riktvärden för förorenad mark", med klassificering Mindre känslig markanvändning (MKM) och Känslig markanvändning (KM), fördelat på ca 80% upp till KM och 20% upp till MKM. Uppdraget omfattar också avrop av hjullastare med sorteringsverk, samt möjlighet för kommunen att återköpa matjord/anläggningsjord. Schaktmassorna är vid leverans klassade vilket baseras på krav för framtida markanvändning. Kristianstads kommun ansvarar för klassning vilken i normalfallet baseras på jordprovtagning och analys av ett samlingsprov upp till ca 200 m3. Uppdraget omfattar ej transport av massor.
Intern identifierare: TN 2025/610
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Hantering av schaktmassor