46557-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: 2-5754/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandlingskonsulttjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är delad i fyra anbudsområden:
1. Forskningsutrustning och laboratoriematerial
2. IT
3. Fastighetsnära varor och tjänster samt entreprenad
4. Övriga varor och tjänster
KI har för avsikt att teckna avtal med tre (3) Anbudsgivare per delområde som har lägsta priset.
I det fall två eller flera anbud når samma resultat vid utvärdering kommer urval ske genom lottning. Vid lottningsförfarandet tillämpas de principer som gäller för anbudsöppning enligt 12 kap. 10 § LOU.