465588-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handledningstjänster för chefer och HR-specialister
Referensnummer: Ks26 2021-121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkomna att lämna anbud i upphandlingen av Handledningstjänster för chefer och HR-specialister. Leverantörens uppdrag består av att efter avrop från avropande myndighet/bolag handleda chefer och HR-specialister, enskilt eller i grupp, i professionellt syfte. Med HR-specialister avses exempelvis HR-konsulter och HR-strateger som har i uppdrag att stödja chefer. Majoriteten av handledningsuppdragen avser handledning av chefer.
Linköpings kommun i samarbete med Norrköpings kommun, Norrköping Hamn AB, Nodra AB (Norrköping Vatten och Avfall), Kommunalförbundet Räddningstjänsten Östra Götaland och Kinda kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i denna upphandling.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via upphandlingsverktyget www.e-Avrop.com.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UPPSKATTAD OMFATTNING I FORM AV ETT VÄRDE
Den uppskattade omfattningen av handledningstjänster för chefer och HR-specialister uppgår till cirka antal timmar per år:
Linköpings kommun: 500 timmarNorrköpings kommun: 650 timmarNorrköping Hamn AB: 15 timmarNodra AB: 15 timmarKommunalförbundet Räddningstjänsten Östra Götaland: 10 timmarKinda kommun: 60 timmarDenna upphandling omfattar inte någon utfästelse om att avropa ett visst värde under ramavtalstiden utan leverantören ska leverera det verkliga behovet inom ramen för nedan angiven takvolym.
TAKVOLYM
Takvolym för uppdraget för samtliga Beställare uppgår till högst 7000 timmar under den totala avtalstiden inklusive eventuella förlängningar.