465618-2019 - PlaneringSverige-ÖREBRO: Möbler
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Förfrågan om information inför upphandling av möbler till skola & förskola
Referensnummer: K1538/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan om information från leverantör inför upphandling av möbler till skola & förskola.
RFI - Möbler för förskola och skola
Inbjudan till medverkan i RFI (Request for information), inför framtida upphandling av möbler till förskola och skola!
Det är frivilligt att lämna svar och deltagandet är inte en förutsättning för att kunna lämna anbud i kommande upphandling. Det står leverantören fritt att lämna svar på en eller flera frågeställningar. Ingen ersättning utgår för deltagande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39160000 Skolmöbler, 39161000 Förskolemöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att skapa förutsättningar för en så lyckad framtida upphandling som möjligt, samt för att säkerställa en fortsatt hög digitaliseringstakt, vill Örebro kommun bilda sig en uppfattning om marknaden för möbler till skola och förskola och dess leverantörer med syfte att tillvarata branschens erfarenheter och kunskaper. Vi genomför därför en RFI, där leverantör ges möjlighet att i ett tidigt skede lämna information, synpunkter och svar på frågeställningar på ett mer informellt sätt.