465642-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avveckling och kassation
Referensnummer: FM2022-16990
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har behov av tjänster gällande avveckling och kassation av militärt materiel, som föregås av att ett särskilt myndighetsbeslut om insamling, behandling; Destruktion och/eller återvinning, t.ex. Avvecklingsbeslut som reglerar avveckling av specifik militär materiel eller objekt.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt 6 kap. 4 § (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Upphandlingsförfarandet är ett så kallat trestegsförfarande och innebär att upphandlingen delas in i tre (3) steg.
(1) Leverantör ansöker om att delta i upphandlingen genom inlämnad bilaga 1 – Anbud
(2) Utvärderade och inbjudna leverantörer bjuds in till förhandlingar
(3) Inbjudna Leverantörer lämnar in anbud och prövning av anbud sker. Upphandlingens olika steg beskrivs nedan, se punkt 2.2 upphandlingsprocessen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avveckling och kassation omfattar samtliga verksamhetsorter som Försvarsmakten och FMV är verksamma på i Sverige. Ett uppskattat värde på denna upphandling uppskattas vara kring 60 miljoner SEK (MSEK) per år för myndigheterna totalt. Se även avsnittet 1.4.3 Takvolym. Detta ska dock ses som en uppskattning och är inga garanterade volymer, utan ska endast ses som en fingervisning.
Avvecklingsprojekt som överstiger 2 500 000 SEK då avropet/beställningen görs, kommer att konkurrensutsättas genom att en Förfrågan skickas till samtliga avtalade leverantörer. Dessa avvecklingsprojekt kan innefatta flertals varierande materiel/avfallsfraktioner: - Förrådsmateriel - Reservdelar/utbytesenheter - Fordon/flygplan/fartyg samt tillhandahållande av följande tjänster: - Demontering av skrymmande materiel - Hyra av specialanpassad utrustning - Tjänster inom området t.ex. utbildning, sortering av leverantören, provtagning/analyser, förflyttning av materiel m.m. - Nollställning/återställning av anläggningar - Projektledning - Tillståndshantering.
Se inbjudan till upphandlingen.