465702-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Utrustning för kopiering och offsettryckning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer (MFP)
Referensnummer: 0340-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende skrivare med toner och kopiatorer (MFP) med service/underhåll med möjlighet till "follow-me-print"-lösning samt toner till kommunens befintliga skrivare för successiva beställningar och leveranser under en avtalsperiod på 3 + 2 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skrivare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner, 50313200 Underhåll av fotokopiatorer, 50313100 Reparation av fotokopiatorer, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kopiatorer
Del nr: 2
Upphandling avseende skrivare med toner och kopiatorer (MFP) med service/underhåll med möjlighet till "follow-me-print"-lösning samt toner till kommunens befintliga skrivare för successiva beställningar och leveranser under en avtalsperiod på 3 år med möjlighet till förlängning 1 + 1 år.