Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kläder och textilier 2017.
Referensnummer: 160480-A063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till köp av kläder och textilier till Landstinget i Kalmar läns tvätteri, beläget i Västervik. Upphandlingen omfattar köp av textilier såsom handdukar, bäddtextilier m.m. Med kläder avses både patientkläder för vuxna och barn samt personalkläder för anställda inom sjukvården och tandvården. Landstingets tvätteri levererar kläder och textilier internt till landstingets olika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33199000 Sjukvårdskläder, 19200000 Textilier och tillhörande varor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen