465781-2018 - ResultatSverige-Linköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggkonsult
Referensnummer: 18/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Byggkonsult.
Uppdragets omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande tekniska konsulter inom område Byggkonsult och då med rollen:
Byggkonsult för kontroll och besiktning
Uppdraget omfattar konsultarbeten inom större och mindre underhållsprojekt samt nyproduktion.Arbeten som påverkar kulturhistoriska värden kräver ibland specialistkompetens. Om Kulturfastigheter AB gör bedömningen att ett uppdrag kräver specialistkompetens och B anser att ramavtalsleverantör inte kan leverera den kompetens som B efterfrågar har Kulturfastigheter AB rätt att fritt välja annan L för just det projektet.
Omfattningen av uppdragen kan idag inte bestämmas och L kan inte tillgodoräkna sig någon mängd förutom att L är garanterad minst ett (1) uppdrag.B äger rätt att upphandla större projekt separat.
B avser att teckna avtal med max 4 L.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen