Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Påsar för optisk sortering.
Referensnummer: AVT2017/0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid matavfallsinsamling genom optisk sortering ska särskilda påsar delas ut till kommuninvånarna som matavfall och restavfall ska sorteras i. Påsarna ska delas ut av kommunen. Upphandling av påsarna görs tillsammans med Alvesta.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18930000 Säckar och påsar, 19520000 Plastprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen