465824-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Reagens och kontrastmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CT Kontrastinjektorer
Referensnummer: UPPH2021-00183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33696000 Reagens och kontrastmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Bild och Funktionsmedicinskt Centrum (BFC) har behov av CT kontrastinjektorer.
Injektorerna ska användas för alla typer av CT undersökningar, från spädbarn till vuxna patienter. Injektorn ska även kunna hantera olika typer av infarter. Systemet behöver vara av flergångsbruk där systemet kan hantera
kontrastinjektioner samt efterföljande injektion av natriumklorid.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i Bilaga Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Mercell TendSign senast 2021-09-22 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen