465825-2021 - ResultatSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysmaskiner
Referensnummer: HSN 551-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser dialysapparater till Region Västerbotten samt maskin/systembundet förbrukningsmaterial som ej är upphandlat för/i regionens tidigare tecknat avtal och A-koncentrat.
Dialysapparat- Utrustning som offereras ska vara av typ ON-line och ska klara behandlingsmetoderna isolerad ultrafiltration, HD (hemodialys) och HDF (hemodiafiltration).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
DIALYSAPPARAT
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33181000 Dialysapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser dialysapparater till Region Västerbotten, samt maskin/systembundet förbrukningsmaterial som ej är upphandlat för/i regionens tidigare tecknat avtal och A-koncentrat.
Region Västerbotten utför för närvarande ca 13 000 behandlingar per år baserat på 2020 års statistik.
Region Västerbotten uppskattar den maximala takvolymen för upphandlingen till 11 000 000 SEK som avser för:
Anbudsområde 1: 37 st dialysapparater under ramavtalsperiod.
Anbudsområde 2: Volym/förbrukningsmaterial för 13 000 behandlingar/per år under ramavtalsperiod.
Anbudsområde 3: Volym/A-koncentrat för 13 000 behandlingar/per år under ramavtalsperiod.
FÖRBRUKNINGSMATERIAL
Del nr: 2
A-KONCENTRAT
Del nr: 3