Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning av slamlaguner
Referensnummer: UH-2022-81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sollefteå Kommun har fyra stycken anläggningar för avvattning av oavvattnat slam. Dessa är så kallade slamlaguner, stora gropar, dit slammet tippas för att sedan avvattnas naturligt ner i underliggande sandlager. När det mesta av vattnet har försvunnit ska lagunen grävas ur på slam och läggas upp på en yta där det sedan ska ligga och torka för ytterligare avvattning. Det torkade slammet från Viksmon och Rå ska köras bort för vidare behandling till Rödsta avfallsanläggning respektive Edsbackens avfallsanläggning. Slammet i Junsele och Ramsele används på plats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskintjänster, takvolym 2 200 000 kr