465919-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Södra Vi, Ramavtal miljötekniska konsulttjänster
Referensnummer: 34265-1660/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid den fd impregneringsanläggningen i Södra Vi, Vimmerby, bedrevs verksamhet från början av 1900-talet fram till 2011. Vid anläggningen har impregnering av framförallt ledningsstolpar och järnvägsslipers utförts med kreosotolja och arseniksalt. Området är förorenat i jord, sediment och grundvatten med arsenik, krom, koppar, zink och PAH.
Enligt huvudstudien är det ca 42 000 ton jord som behöver åtgärdas.
Då det under de senaste 10 åren visat sig att konventionell jordtvätt av arsenikförorenad jord medför ökad utlakning av arsenik till grundvattnet från tvättad jord bedömer SGU att extra åtgärder krävs för att säkerställa att arsenik inte lakar ut i oacceptabel mängd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det aktuella uppdraget som föreliggande ramavtal omfattar är att genomföra åtgärdsförberedande arbeten samt att hjälpa till vid framtagning av förfrågningsunderlag avseende efterbehandlingsåtgärder inom Stabsuecias f.d. impregneringsanläggningen på de fastigheterna som är berörda i Södra Vi, Vimmerby.