465954-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensartiklar inkl. förskrivning till hemmet 2018 SLL520.
Referensnummer: 17/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inkontinensartiklar och är indelad i flera produktavsnitt. Avropande enheter är Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL) samt upphandlad distributör för förbrukningshjälpmedel i hemmet. Utöver detta har TioHundra AB, Capio S:t Görans Sjukhus samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat. Dessutom har vissa kommuner rätt att avropa.
Anbud ska lämnas in elektroniskt via http://www.upphandling.sll.se
Kompletta förfrågningsunderlaget finns tillgängligt på www.upphandling.sll.se 21.11.2017.