Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Videomöteslösning
Referensnummer: RS 2018 - 02733
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48515000 Programvara för videokonferens
II.1.4.
Kort beskrivning
Videomöteslösning för digitala vårdmöten. Lösningen är avsedd både för kommunikation med allmänhet och för intern kommunikation mellan vårdenheter inom Västra Götalandsregionen (VGR).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lösningen, som kommer att göras tillgänglig för samtliga offentligt finansierade verksamheter inom hälso- och sjukvård i VGR, ska vara färdig att tas i bruk i befintlig VGR struktur och organisation under hösten 2018.