466026-2021 - ÄndringSverige-Kristianstad: Apparatur för endoskopi och endokirurgi
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Endoskopidiskdesinfektorer samt tork- och förvaringsskåp
Referensnummer: KI210089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar endoskopidiskdesinfektorer samt tork- och förvaringsskåp för endoskop samt förbrukningsartiklar och tillbehör till utrustningen. Med förbrukningsartiklar avses endoskop-specifika förbrukningsartiklar nödvändiga för rengöring och torkning av endoskop samt artiklar nödvändiga för de upphandlade produkternas drift, som till exempel vatten- och luftfilter.