46603-2020 - ÄndringSverige-SOLNA: Insamling av avfall
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning
Referensnummer: TND/2019:1184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Driftentreprenad avseende avfallshämtning i Solna stad med planerad avtalsstart 2021-04.
Upphandlingen omfattar i huvudsak:
Hämtning av rest- och matavfall, grovavfall, trädgårdsavfall, latrin, elavfall inkl. bärbara batterier från hushåll, farligt avfall från hushåll samt kundtjänst, registerhållning och fakturering för samtliga uppdrag.