466038-2018 - ResultatSverige-Lund: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-energi till Lunds universitet med MAX IV-laboratoriet, Lunds universitets fastighetsstiftelser samt European Spallation Source ERIC
Referensnummer: V 2018/975
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Uppdraget omfattar två delar: leverans och fakturering av fysisk elenergi samt elportföljförvaltning, se bilaga 1.
Lunds universitet med MAX IV-laboratoriet, Lunds universitets fastighetsstiftelser samt European Spallation Source ERIC:s gemensamma behov av el-energi skall hanteras i en eller flera portföljer enligt beskrivning i bilaga 1. För mer detaljerad information om förbrukning, inklusive förbrukningsprofiler för respektive organisation, se bilaga 3.
Målet är att med ett begränsat risktagande åstadkomma ett stabilt och överblickbart elpris samtidigt som det undviks att kortsiktiga prisrörelser får alltför stort negativt genomslag på elpriset. Den totala konsumtionen kommer uppskattningsvis att öka från ca 45 GWh/år till ca 80 GWh/år under den aktuella perioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar två delar: leverans och fakturering av fysisk elenergi samt el-portföljförvaltning, se bilaga 1.
Lunds universitet med MAX IV-laboratoriet, Lunds universitets fastighetsstiftelser samt European Spallation Source ERIC:s gemensamma behov av el-energi skall hanteras i en eller flera portföljer enligt beskrivning i bilaga 1. För mer detaljerad information om förbrukning, inklusive förbrukningsprofiler för respektive organisation, se bilaga 3.
Målet är att med ett begränsat risktagande åstadkomma ett stabilt och överblickbart elpris samtidigt som det undviks att kortsiktiga prisrörelser får alltför stort negativt genomslag på elpriset. Den totala konsumtionen kommer uppskattningsvis att öka från ca 45 GWh/år till ca 80 GWh/år under den aktuella perioden.