466121-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Vakttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: KS/2021:170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förevarande upphandling omfattar Solna stads behov av bevakningstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förevarande upphandling omfattar Solna stads behov av bevakningstjänster. Tjänsteinnehållframgår av upphandlingsdokumentet inklusive bilagor.
Uppdraget omfattar bland annat:
att ta emot larm för att genomföra utryckning och larmåtgärd i enlighet med stadens instruktioner för larmutryckning,
löpande schemalagd inre och yttre rondering av lokaler för att förhindra inbrott, brand eller skadegörelse,
inre tillsyn av lokaler i stadens ägo eller där staden hyr lokaler av annan fastighetsägare för att säkerställa att verksamheten kan fortgå utan störningar till följd av inbrott, att obehöriga vistas i lokalerna, skadegörelse eller annan störning,
låsningsronder samt extra öppethållande av stadshuset vid politiska möten (cirka 10-12 gånger per år),
stationär eller ronderande bevakning i form av yttre tillsyn av fastigheter.
Andra typer av bevakningstjänster som exempelvis personskyddsväktare eller trygghetsväktare kan bli aktuella under avtalsperioden om ett sådant behov uppstår för staden.
Mål och syfte
Solna stad strävar efter att Solna ska vara en attraktiv och trygg stad att leva och verka i.Mål med uppdraget:
Minska antalet larm
Öka tryggheten hos stadens verksamheter och allmänheten.
Minska stadens kostnader för skadegörelse.
Säkerställa och upprätthålla ett gott samarbete med stadens jourer.