466168-2023 - ResultatSverige-Västerås: Urologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvårdsmottagning urologi Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121292 Urologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland genomför upphandling av vårdgivare som ska driva öppenvårdsmottagning inom specialiteten urologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Denna upphandling är en ny version av den tidigare annonserade upphandlingen med samma namn och med diarienummer IN-IN22-0428. Följande förändringar har gjorts i dokumenten:
- Prisbilagan har ändrats så att anbudsgivaren sätter fria priser och föreslagna volymer per åtgärd. Detta ingår sedan i förhandling.
- Köparen betalar upp till åtta stycken av leverantörens Användare i Cosmic.
Observera att förhandling kommer att ske, framför allt gällande följande punkter:
- Prisbilagan - volymer, priser och vilka åtgärder som ska ingå i ett avtal.
- Driftstart.
Mottagningen ska vara placerad i tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121290 Pediatrisk eller urologisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning för patienter över 18 år med urologirelaterade sjukdomstillstånd och besvär som inte kräver akutsjukhusens resurser eller kan utföras av primärvården.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge patienter större utbud/valmöjlighet till vård. Syftet är att säkerställa att invånare har god tillgång till specialistkompetens inom urologi. Leverantören ska avlasta Urologkliniken i Region Västmanland vad avser nybesök och återbesök och därmed medverka till att vårdgarantin kan säkerställas.