466283-2018 - ÄndringSverige-Vallentuna: Konsulttjänster för upphandling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulter Upphandling
Referensnummer: UH2018-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är fylla Sörab:s behov av kvalificerade upphandlingskonsulter samt juridiskt upphandlingsstöd och internutbildning i LOU, som komplement till SÖRAB:s egen upphandlingsverksamhet.
Konsulterna är aktuella att tas in för uppdrag vid arbetstoppar eller vid behov av specialistkompetens.
Avrop av hela eller delar av ett upphandlingsuppdrag kan komma att ske. Planerad avtalstid är 2 år med möjlighet till förlängning 1 + 1 år. Sörab har för avsikt att teckna avtal med en ramavtalsleverantörer.