466348-2023 - ResultatSverige-Storfors: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Energikonsult
Referensnummer: 2022-109 S
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med upphandlingen är att teckna ramavtal för konsultuppdrag avseende energi. Tjänsterna
för fackområdet, ska betraktas som avropstjänster med villkoren i ramavtalet som grund.
Uppdragens storlek varierar från objekt till objekt men omfattar i huvudsak ny-, om-, eller tillbyggnad
av verksamhetslokaler inom förskola, skola, äldreomsorg samt förvaltningsbyggnader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen