466421-2025 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Berghem - Ny skola och idrottshall
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelBerghem - Ny skola och idrottshall
BeskrivningEntreprenaden avser en ny skola för ca 450st elever fördelat på årskurserna F-6 samt uppförande av en ny sporthall till skolan. Rivning av befintlig skola och gymnastikhall omfattas av entreprenaden. För entreprenaden gäller avtalsformen utökad samverkan/partnering i två faser - projektering (fas 1) och genomförande (fas 2).
Intern identifierareTEN 2024/303
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45111100 Rivning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000