466480-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Transformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av två krafttransformatorer 130/10 kV
Referensnummer: 18/184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av två transformatorer.
Omfattning
B avser att köpa in två (2) nya krafttransformatorer 130/10 kV med effekt omkring 20 MVA, T1 och T2 till mottagningsstation M14 MALFORS. Leveransen omfattar uppställning och montage till driftfärdigt skick av nya krafttransformatorer T1 och T2 i station M14 MALFORS.
Mottagningsstation M14 MALFORS ligger i Ljungsbro, 15 km väster om Linköping.
I en sidoentreprenad pågår arbete med ny byggnad för station M14 MALFORS. Byggnaden kommer att innehålla rum för 10 kV ställverk, kontrollrum, batterirum samt 2 st. tranformatorbås.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31213200 Distributionstransformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen