466520-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sölvesborg: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Chromebook – datorer samt tillbehör.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sölvesborg.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar Chromebook-datorer samt tillbehör.
Upphandling avser:
— digitala verktyg (hårdvara) enligt kravspecifikation;
— support, service och garanti enligt kravspecifikation;
— införandestöd vid leveranser.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30200000 Datorer och datamateriel, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 2 100 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej