Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Surfplattor till seniorer.
Referensnummer: 2020-00077IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leasing av surfplattor för att låna ut till seniorer i Borås Stad. Utlåningen ska motverka digitalt utanförskap och bidra till att seniorer blir nyfikna, förväntansfulla och trygga i digital teknik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30213500 Handdatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen