466561-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputstjänster
Referensnummer: C 2020-0425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser putsning av fasadfönster. Vissa fastigheter har innergårdar med fasadfönster vilka även ingår i upphandlingen.
Upphandlingen omfattar totalt sju delar/områden. Göteborgs universitets fastighetsobjekt är indelade i fyra (4) områden och Chalmers fastighetsobjekt är indelade i tre (3) områden. För Göteborgs universitet genomförs fönsterputs varje år. För Chalmers tekniska högskola AB genomförs fönsterputs med olika intervall.
Anbudsgivare får lämna anbud på ett (1) eller flera områden. Utvärderingen kommer att ske separat för respektive lärosäte. Ingen anbudsgivare kommer att tilldelas avtal på mer än ett (1) område per lärosäte under förutsättning att det kommit in tillräckligt antal kvalificerade anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av fönsterputsning av fasadfönster.
Om upphandlingen
Upphandlingen avser fönsterputs av fasadfönster. Vissa fastigheter har innergårdar med fasadfönster vilka även ingår i upphandlingen.
Upphandlingen omfattar totalt sju (7) olika delar/områden. Göteborgs universitets fastighetsobjekt är indelade i fyra (4) områden och Chalmers fastighetsobjekt är indelade i tre (3) områden. För Göteborgs universitet genomförs fönsterputs varje år. För Chalmers tekniska högskola AB genomförs fönsterputs med olika intervall. Se bilaga 1a och b Områden och prisspecifikation för mer detaljerad information om respektive område.
Anbudsgivare får lämna anbud på ett (1) eller flera områden. Utvärderingen kommer att ske separat för respektive lärosäte. Ingen anbudsgivare kommer att tilldelas avtal på mer än ett (1) område per lärosäte under förutsättning att det kommit in tillräckligt antal kvalificerade anbud. En leverantör kan tilldelas avtal på ett av Chalmers områden och ett av Göteborgs universitets områden. Om det inte inkommit tillräckligt med kvalificerade anbud kan en leverantör tilldelas avtal på mer än ett område per lärosäte. Läs mer under avsnitt 3.4 Anbudsutvärdering.