466571-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Icke-reguljär passagerartransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställningstrafik med buss
Referensnummer: 2.3.2 - 05175/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal avseende beställningstrafik med buss inom Sverige, t.ex:
Transporter till och från olika evenemang såsom en- eller flerdagars konferenser
Transferkörningar
Transporter vid större evenemang där ett stort antal personer ska förflyttas till/från ett eller flera ställen inom regionen
Flerdagarsresor där eventuellt även chaufför övernattar.
Bussresorna avser resor för såväl stora som små grupper och utgår i regel från något av universitetets campus.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av beställningstrafik, persontransporter med buss.
Upphandlingsobjekt
Typ av avtal och avtalstid
Ramavtal med avtalsstart 2021-02-01 eller från ömsesidig signering, dock tidigast vid den planerade avtalsstarten. Avtalet löper t.o.m. 2023-01-31.
Universitetet har därefter rätt att förlänga avtalet med 24 månader. Begäran om förlängning ska delges Leverantören senast tre (3) månader innan avtalsslut.
Vid eventuell förskjutning av avtalsstart förlängs avtalstiden med motsvarande förskjutning.