Officiellt namn: Kalmar kommun Postadress: Box 922 Ort: Kalmar Postnummer: SE-391 26 Land: Sverige Att: Gunnar Farmansson E-post:gunnar.farmansson@kalmar.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Skalad och oskalad potatis samt skalade morötter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar.
Nuts-kodSE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Förfrågan avser beställarens behov av skalad och oskalad potatis samt skalade morötter enligt sortimentsspecifikation för enheter inom skolverksamheter, servicehus, centralkök, förskolor m.fl. för successivt uttag under avtalstiden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
03212100 Potatis, 03221112 Morötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.