Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Bostadsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transaktionskonsulter
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Bolaget har som policy för att påbörja diskussioner om ombildning skall det finns en intresseanmälan från minst 50 % av hyresgästerna samt att den bildade bostadsrättsföreningens talan skall föras av en professionell ombildningskonsult. I nuläget finns det 4 stycken fastigheter i beståndet där diskussioner pågår. Storleken på dessa är ca 100 - 150 lägenheter per fastighet.
Avtalet avser att omfatta de transaktionsprocesser som bolaget påbörjar inom 4 år från avtalets början.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bolaget har som policy för att påbörja diskussioner om ombildning skall det finns en intresseanmälan från minst 50 % av hyresgästerna samt att den bildade bostadsrätts-föreningens talan skall föras av en professionell ombildningskonsult. I nuläget finns det 4 stycken fastigheter i beståndet där diskussioner pågår. Storleken på dessa är ca 100 - 150 lägenheter per fastighet.