466676-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Insamling av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Upphandling av avfallshämtning i del av Göteborg, Nordost.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Gäller hämtning av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall från verksamhet i del av Göteborg, Nordost.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90511300 Insamling av avfall, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 25 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej