466677-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulttjänst/Arbetsledning Miljövårdsarbeten inom EU LIFE projektet ReBorN.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerbottens län.
Nuts-kod SE331 Västerbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
EU-Life projektet ”ReBorN” är ett femårigt EU projekt med syftet att restaurera flottledsrensade vattendrag. Projektet infordrar härmed anbud på nedan föreskriven tjänst gällande arbetsledare.
Konsultens uppgift är att arbetsleda grävmaskinförare och bandgrävmaskin i arbetet med restaureringsarbetet i vattendragen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 10 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej