Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för arkitekttjänster
Referensnummer: V 2021/1415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet avser upphandla ramavtal för löpande avrop av arkitekttjänster inom två delområden:
1. Universitetets arbetsplatser och lärandemiljöer eller miljöer som av LU Byggnad bedöms som likvärdiga
2. Torra och våta laboratorier samt arkiv eller miljöer som av LU Byggnad bedöms som likvärdiga
Uppdragen avser utredning och projektering till Lunds universitet. Respektive uppdrag kan inte redovisas på förhand utan baseras på de behov som gäller för varje avrop.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen