466720-2021 - ResultatSverige-Lund: Programrelaterade tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för vård- och omsorg och färdtjänst
Referensnummer: KS2021/0436
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamhetssystem till Vård- och Omsorg förvaltningen i Lunds kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om avtalet
Lunds kommun kommer att anta en (1) avtalsleverantör under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Bindande avtal
Avtalet blir bindande mellan Köparen/Beställaren och Säljaren/Leverantören, tillsammans benämnda parterna när det undertecknats av behörig representant för båda parter och löper därefter under en period om fem (5) år från och med att det trätt i kraft. Om det sker en överprövning, eller om upphandlingen av andra skäl blir försenad, förskjuts avtalsperioden i den omfattning upphandlingen blivit försenad.
Förlängning
Efter avtalstidens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning om avtalet inte är förlängt enligt denna förlängningsklausul.
Avtalet kan förlängas upp till åtta (8) år, fyra(4) + två (2) + två (2) år i taget, med oförändrade villkor om köparen så begär.
Avisering om önskad förlängning bör ske skriftligen senast sex (6) månader före avtalstidens utgång.
Kontrakt som ingås under avtalstidens löptid får fortsätta löpa upp til tolv (12) månader efter avtalstidens utgång.