466723-2021 - ResultatSverige-Kumla: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggtekniska konsulttjänster, Kumla Kommun
Referensnummer: SBN 2021/443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal för konsulttjänster inom området byggtekniska konsulter med efterfrågade tjänster så som bygg- och projektledare, arkitekt och projektering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Kumla kommun är en kommun i tillväxt. Antalet invånare uppgår till knappt 22 000 i dagsläget och är centralt beläget i Närke. En del av visionen är att bli 25 000 invånare år 2025. Kommunen har ca 2200 personer anställda.
I Kumla kommun finns sex förvaltningar som tillsammans ansvarar för den mesta av samhällsservicen till kommunens invånare. Varje förvaltning styrs av en nämnd som utses av kommunfullmäktige.Tjänstepersonerna i förvaltningarna ser i sin tur till att förverkliga nämndens politiska beslut. För att på bästa sätt tillgodose både förvaltningarna och skattebetalarna, köper Kumla kommun varor och tjänster korrekt och ekonomiskt för att på så sätt få ut bästa möjliga nytta för de medel som står till förfogande.
Kumla kommuns omslutning uppgick till ca 1,7 miljarder kronor år 2020 och kommunen köper varor och tjänster för drygt 500 miljoner årligen.
Avtalstid
Avtalet gäller för tiden 2021-11-01 till 2025-10-31 med ensidig rätt för den upphandlande myndigheten att kunna säga upp avtalet efter två år med uppsägningstid om minst tre månader.
Upphandlingsobjekt
Upphandlingen avser ett ramavtal för att fylla den upphandlande myndighetens behov beträffande konsultarbeten inom:
Ombyggnationer och nybyggnationer för Kumla kommun.
De kommande uppdragen kommer att omfatta konsultuppdrag under hela eller delar av byggskedet samt i förvaltningsskedet.
Tjänsterna kan innehålla Bl.a
Byggledning
Projektledning
Projektering- Bygg, brand, El, vs, vent m.m.
Förstudier
Kalkyler- LCC- och energiberäkningar etc.
Upprätta ritningar
Upphandlingsdokument för annonsering enligt LOU/LUFS
Agera BAS P och BAS U
Kontrollansvarig
Arkitekt tjänster rumsbeskrivningar m.m.
Kumla kommun avser att teckna avtal med 3 leverantörer förutsatt att så många uppfyller ställda krav. Leverantörerna kommer att antas och avropas enligt rangordning, där leverantör 1 (högst poäng) tillfrågas först, därefter leverantör 2 (näst högst poäng) o.s.v.
Beräknad volym är ca 1-2 miljoner kronor per år. Summan är en uppskattning på framtida behov och ska inte betraktas som bindande, utan leverantören ska leverera det faktiska behovet. Volymen kan variera mellan åren beroende på politiska beslut och antal projekt.
Takvolym
Takvolym avser maximalt värde som får avropas från ramavtalet under dess löptid. Om takvolymenuppnås anses avtalet förbrukat och upphör. Den beräknade takvolymen för hela uppdraget är 15 miljoner kr exkl.moms.
Upplysningar under anbudstiden
Handläggare för denna upphandling är: Upphandlare Herman Arnemo, Kumla kommun.
692 80 Kumla
+46 19 58 87 11, herman.arnemo@kumla.se