Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
6369/20 Byggledare byggnadsverk – E6.21 Lundbyleden, gator vid Backaplan samt Bohusbanan och Brunnsbo station
Referensnummer: 6369/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende ”Byggledare byggnadsverk – E6.21 Lundbyleden, gator vid Backaplan samt Bohusbanan och Brunnsbo station”.
Uppdraget innefattar byggledartjänster inom byggnadsverk för projekt Lundbyleden. Byggledaren kommer bland annat arbeta med teknik, kvalitet, besiktningar, ekonomi, administration och möten inom projektet. Byggledaren kommer att ingå i en, mellan staden och Trafikverket, gemensam projektorganisation.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen