466726-2021 - ResultatSverige-Nora: Uthyrning av lastbilar med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schakt- och transporttjänster för mindre projekt
Referensnummer: SBB2021-457
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen, hädanefter kallad beställaren, avser i och med denna upphandling att teckna avtal för Schakt- och Transporttjänster i samband med mindre projekt, som är enklare i sin natur, med budgeterat värde under cirka 1,5 miljoner. I vissa fall kan projekt med högre värde än 1,5 miljoner också falla in under detta avtal om arbetet är stereotypt, likartat och enkelt i sin natur, såsom till exempel nedläggning av vatten- eller avloppsledningar en längre sträcka, i odramatisk mark.
Större projekt ,över 1,5 miljoners värde, som är mera komplexa i sin natur kommer att upphandlas vid sidan om detta avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Schakt-och transporttjänster för mindre projekt. Avtalet tangeras av bland annat Schakt- och transporttjänster för löpande driftarbeten, upphandling av enskilda eller större projekt, beläggningsarbeten, avfallstransporter, transport av sand, grus, makadam med flera avtal.
Anbudsinbjudan till upphandling av Schakt- och Transporttjänster
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen är ett tekniskt kommunalförbund för de fyra kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora. Förbundet arbetar inom följande områden: Avfall/Återvinning, Gata/Park/Idrott, Vatten/Avlopp samt Lokal-och Miljöservice. Ytterligare information om verksamheterna finns på någon av medlemskommunernas hemsidor, förslagsvis Lindesbergs: www.lindesberg.se. Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen, hädanefter kallad beställaren, avser i och med denna upphandling att teckna avtal för Schakt- och Transporttjänster i samband med mindre projekt, som är enklare i sin natur, med budgeterat värde under cirka 1,5 miljoner. I vissa fall kan projekt med högre värde än 1,5 miljoner också falla in under detta avtal om arbetet är stereotypt, likartat och enkelt i sin natur, såsom till exempel nedläggning av vatten- eller avloppsledningar en längre sträcka, i odramatisk mark.
För transporter kommer beställarens fordon att användas i första hand, men lastbilar av olika slag kommer att avropas vid behov.
Parallellt med denna upphandling pågår ytterligare en upphandling avseende ramavtal för löpande driftarbeten. Dessa ska inte ses som avtalsbrott, utan som avtal vilka kompletterar varandra.
Avtal för till exempel beläggningsarbeten kommer att kunna lappa över detta avtal i vissa fall, då beläggningsentreprenören kommer att utföra schakt-och transportarbeten i direkt anslutning till dennes beläggningsarbeten. Andra exempel på avtal som används är transport av sand, grus och makadam, avfallstransporter med flera.
Upphandlingen avser ramavtal. Avtalstiden avser 2 år med rätt för beställaren att förlänga avtalet 1+1 år. Om uppsägning inte görs av beställaren senast sex (6) månader i förväg förlängs avtalet automatiskt. Maximal avtalstid är 4 år. Startdatum beräknas till: 2021-08-15
Sista anbudsdag
Sista dag för mottagande av anbud är: 2021-07-11 23:59