466829-2017 - PlaneringSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Kombinerade kontrakt
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frescati Backe.
Referensnummer: 1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet är en ombyggnad av Frescati Backe som är beläget inom Norra Djurgården 1:48.
En verksamhetsanpassning ska utföras för att samla och tillskapa nya och anpassade undervisningslokaler samt kontorslokaler för Institutionen för barn- och ungdomsverksamheten inom Stockholms universitet.
Byggnaden är ursprungligen utformad för Statens Veterinärmedicinska anstalt (SVA) och ritades av arkitekterna Gunnar Asplund och Joel Lundeqvist. Huset byggdes under åren 1940-1944. Byggnaden är grönmärkt enligt Stadsmuseets kulturhistoriska klassificering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontorsanpassningar.
Upphandlingen kommer att annonseras i närtid.