2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT- och OT-drift
Beskrivning: NSVA söker inte bara en IT-leverantör – vi söker en strategisk partner som vill vara med och forma framtidens digitala infrastruktur för en samhällsviktig verksamhet. Uppdraget är omfattande, komplext och samtidigt spännande – det kräver teknisk spets, organisatorisk fingertoppskänsla och ett genuint engagemang för samverkan. Vi står inför ett teknikskifte där vår IT-miljö ska bli mer flexibel, säker och molnbaserad. Den nya IT-partnern kommer att ha ett helhetsansvar för vår IT-leverans – från drift och support till säkerhet och utveckling – och vara en nyckelspelare i vår digitala transformation.
Intern identifierare: 25/00062
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: IT- och OT-drift