466976-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inredningsarkitekter
Referensnummer: 2-456/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inredningsarkitekttjänster för s.k verksamhetsanpassningar såväl för laborativa lokaler, kontor och utbildningslokaler.
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende Inredningsarkitekter.
Bakgrund
KI hyr i första hand lokalerna av Akademiska Hus i Stockholm AB (AHS), som är hyresvärd och i olika avseenden ställer krav och ger förutsättningar och direktiv, relaterade till byggnader och lokaler. KI hyr även lokaler av Locum m fl. Denna upphandling avser laborativa lokaler samt student- och kontorsytor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79931000 Inredningstjänster, 79932000 Inredningsdesign
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Karolinska Institutet
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, är ett av världens ledande medicinska universitet med visionen att på ett avgörande sätt bidra till att förbättra människors hälsa.
I Sverige står Karolinska Institutet för den enskilt största andelen medicinsk akademisk forskning och har det största utbudet av medicinska utbildningar. Varje år utser Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet mottagare av Nobelpriset i fysiologi eller medicin.
För mer information, vänligen se ki.se.
Volym
Värdet för tjänsterna för kommande ramavtal uppskattas till 1,5 miljoner per år. Observera att denna uppskattning enbart ska ses som en upplysning. Det kommande behovet kan komma att överstiga eller understiga här angivna kvantiteter.
KI lämnar ingen volymgaranti. Anbudsgivare åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår under avtalstiden.
Omfattning
Upphandlingen avser inredningsarkitekttjänster för s.k. verksamhetsanpassningar såväl för laborativa lokaler, kontor och utbildningslokaler. KI efterfrågar erfarna inredningsarkitekter med dokumenterad erfarenhet av att projektera denna typ av lokaler.Ramavtalen kommer huvudsakligen användas av KI:s Fastighetsavdelning (FA) i samband med avrop gällande s.k. verksamhetsanpassningar. Det omfattar projektering i mindre inredningsprojekt (upp till ca 5 000 m2 LOA). Det kan förekomma att ett flertal projekt kommer att pågå samtidigt.Anbudsgivande företag kommer att på uppdrag av KI, biträda i diverse inredningsuppdrag och delta som KI:s representant, vid aviserade projektmöten. I inredningsfrågor sker:
Samordning med andra aktörer
Framtagande av underlag för inköp tillsammans med KI:s inköpskonsult enligt Lagen om offentlig upphandling, LOU
Arbete i såväl traditionell CAD-miljö som 3D-projektering, t ex Revit
Färdigställande av rumsfunktionsprogram, dels i Word/Excel-mall och dels i dRofus.
Uppdraget innebär att tillsammans med fastighetsavdelningens projektledare och representanter för verksamheten ta fram ritningar, gestaltningsförslag och underlag för upphandling (LOU). För uppdraget skall ABK 09, Allmänna bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009 gälla. ABK 09 kan beställas från Svensk Byggtjänst, kundservice@byggtjanst.se. Se även www.byggtjanst.se.KI avser att teckna ramavtal med upp till tre (3) stycken leverantörer per arkitektområde med avropsordning per arkitektområde där leverantörer med lägst jämförelsetal är de ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet och kommer att bli nummer 1 och därefter i kronologisk ordning till nr 3.Anbudsgivaren kan välja att lägga anbud på ett av eller båda arkitektområdena (Del 1/Del 2).