467058-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Polymer för slamavvattning till Bromma reningsverk
Referensnummer: 21MB961
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten och Avfall inbjuder leverantörer att lämna anbud i rubricerad upphandling.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Stockholm Vatten AB:s behov av polymer till Bromma reningsverk. Polymeren ska användas vid slamavvattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ges möjlighet att under en dag vid Bromma reningsverk självständigt testa ut vilken polymer som leverantören vill offerera och genomföra fullskaletest på.
Maximalt 3 st anbudsgivare kommer att få testa sin polymer i ordinarie anläggning under en 2 veckors period.
Kontakta SVOAs kontaktperson för inbokning av period och dag för laboratorieförsök, se vidare avsnitt 7.2