467058-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Växjö: Reagens och kontrastmedel
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn avseende instrumentbundna reagenser till Meridian Alethia och ReaScan+
Referensnummer: 23RGK1456
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33696000 Reagens och kontrastmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattande reagenser till Region Kronobergs två instrument; Meridian Alethia och ReaScan+.
Reagenserna som avses är;
REAGENA REASCAN+ CXCL13
REAGENA REASCAN+ TBE lgM
Meridian Alethia C. difficile kit
Meridian Alethia C. difficile Ext Ctrl kit
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33696000 Reagens och kontrastmedel, 38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn inför tecknandet av ramavtal omfattande reagenser till Region Kronobergs två instrument; Meridian Alethia och ReaScan+. Dessa instrument är endast kompatibla med de aktuella reagenserna.