467060-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Släckt kalk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk till Tekniska verkens anläggningar
Referensnummer: 21/162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24213000 Släckt kalk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av behovet av släckt och osläckt kalk till Tekniska verken i Linköpings anläggningar. belägna i Linköping samt Katrineholm.
Användningsområdena är främst användningen i värmeverkens rökgasreningsprocess för att reducera sura ämnen i rökgaserna, men även för att pH-reglera vattnet på vattenverket.
Uppskattad årsvolym är cirka 2400 ton osläckt kalk samt 5800 ton släckt kalk. Störst mottagare av kalk är Gärstadverken i Linköping
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 44921000 Kalksten och gips, 44921300 Kalksten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Upphandlingen omfattar leverans av släckt kalk samt osläckt kalk till Tekniska verkens anläggningar i Linköping och Katrineholm. Användningsområdena är främst användningen i värmeverkens rökgasreningsprocess för att reducera sura ämnen i rökgaserna, men även för att pH-reglera vattnet på vattenverket.
Nuläge
I nuläget levereras osläckt kalk och släckt kalk via fulla bilar. Störst mottagare av kalk är Gärstadverken som har tre olika mottagningsplatser. Kalk är en kritisk kemikalie i verksamheten vilket gör att leveranssäkerhet och -precision är mycket viktig.
Syfte
Att med hög leveransprecision samt med hög säkerhet vid leveranser säkerställa en kostnadseffektiv leverans av släckt samt osläckt kalk till våra anläggningar i Linköping och Katrineholm.
Omfattning
Uppskattad årsvolym är cirka 2400 ton osläckt kalk samt 5800 ton släckt kalk.
Totalt finns sex (6) olika leveransplatser, varav 3 st tillhör Gärstadverken i Linköping.