467119-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: IT-tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TJÄNSTER AVSEENDE IT-DRIFT
Referensnummer: NV2021-254.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Norrvatten (organisationsnummer 222000-0158) och Käppalaförbundet (organisationsnummer 222000-0117), i fortsättningen kallad ”kunden”, samverkar i IT-drift och övriga administrativa rutiner. Kommunalförbunden kommer under 2021 att gemensamt upphandla tjänster avseende IT-drift (inkluderande support, teknisk konsultation och produktförsörjning).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen